ABD'de Yabancilar mortgage alabiliyor mu?

Blog Post Image
Financing

ABD’de Yabancılar mortgage alabiliyor mu?

Bank of Amerika, Chase ve Citibank gibi ülkenin en büyük bankaları yabancılara mortgage vermeye çok sıcak bakmıyor fakat çok yerel ve global girişimci kapitalistler yüzde 30 - 35 peşinatla siçak bakıyorlar. Evin alım değerinin yüzde 30 kadarının peşin verilmesi halinde 5 yılı sabit yüzde 4.5-6 faizle, 30 yıla kadar vadeli mortgage almak mümkün. Türkiye'deki gelir düzeylerini, varlıklarını gösterenler buradan ucuz kredi alabilirler. Yüzde 30-40 peşin koyarak kredi alanlar var. ABD’de Banka hesabınız olması gerekir. Türkiye’deki bankalarınızdan, muhasebecinizden ve iş yerinizden alınacak referans mektupları mortgage prosedürlerinin çok önemli bir parçası, her mortgage firmasının istediği evraklar listesi farklı olsa da, bu üçü genelde ortak. Bazı firmalar yüzde 30 peşinatın yanında gelecek iki yılın ödemelerini kapsayacak meblağda bir paranın Amerika'da bir hesapta tutulmasını ön koşul olarak koyuyor.'İşlemlerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde yürüyebilmesi için ABD'de bir banka hesabı açılması ve yatırım yapılacak meblağın bu hesaba yatırılması iyi olur. Alım sürecinde mal sahibinin böyle bir banka dekontunu görmesi, etkili oluyor.'                                                                             

Mortgage için istenilen belgeler nelerdir?

Mortgage alabilmek için istenilen belgeler bankadan bankaya değişebilir 

iş sahibi iseniz muhasebecinizden mektub sizin iki seneden fazla muhasebenizi tutuğunu göstermesi gerekiyor, Şirketin ne iş yaptığını, şirket yüzde kacı size ayıt olduğunu, şirketin başlangıç tarihi, 2 yıllık gelirinizi belgeler.

çalışıyorsanız işverenden gelirinizi belgeleyen döküman.

Mortgage ödemeleri icin Amerikan bankasından hesap açıldığını gösteren belge.

Emlak alım için gereken peşinat ve banka masraflarının bu hesapta bulunduğunu gösteren hesap dökümü.

Türkiye'de çalıştığınız bankadan en az 2 yıl ilişkiniz olduğunu belgeleyen referans mektubu.

Pasaport ve vizenin kopyası                                                                      

Alım-satım, masrafı, emlak ve gelir vergileri ne kadar?

İşlemler peşin veya mortgage alımlarında değişmektedir. Peşin alımlarda yaklaşık olarak 3 hafta ile 4 hafta mortgage alımlarında ise 4 hafta ile 6 hafta sürebilir. Masraflar da işlemin yüzde 2-4 arasında değişiyor. Bunun nedenleri arasında ise yöresel vergiler, bilirkişi raporları, tapu kadastro masrafları gibi prosedürler var. Isteğe göre, nakit ya da mortgage kararı verildikten sonra bu rakam çok daha netleşiyor. Bu süreç içinde Evin inspection, Eve haciz varmı, Tapu araştirma ve temiz kağıt gibi türlü prosedürler oluyor. Ve bu işlemeri Tecrübeli, bilgi birikimine sahip, lisanslı ve emlak alımında yardımcı olacak Title agency, mortgage broker ve Gayrimenkul danişmanı  sunuluyor. Yıllık  emlak  vergisi satış kapalışında “Closing cost” dahil olur ve en başında ödenir. Eyalet gelir vergisi yok. New York, Kaliforniya gibi pek çok eyalette hem eyalet vergisi, hem şehir vergisi ödeniyor. Bu nedeniyle şirketlerin çoğunun tercih Miami.

Alınan evin vergisi ne kadar? 

Vergiler bölgeden bölgeye ve emlak satın alma bedeline göre değişmektedir. Genel olarak alacağınız mülkün değerinin ortalama yüzde 1.5 - 2 arası diyebiliriz. Almak istediğiniz ev veya iş yerinin vergisi hakkında satın alma teklifi vermeden önce mutlaka muhasebeciden bilgi almanızı tavsiye ederim.

Alınan evin aylık aidatları ne kadar?

Aylık aidat alacağınız emlağın bulunduğu bina veya sitede sunulan hizmetlerle orantılıdır. Alınan evin veya dairenin sunduğu güvenlik hizmeti, özel park hizmeti, spor salonu, yüzme havuz tesisleri, Ev Sigorta, Cable TV ve buna benzer hizmetlerle aidat miktarını belirleme de etkendir. 

Komisyon ne kadar ve hangi taraf ödüyor?

Genelde yüzde 6 olan komisyon yalnızca evi satandan alınıyor. Satıcı tarafından işlem tamamlandığında ödenen komisyon, iki tarafın danışmanı tarafından eşit olarak paylaşılıyor. Komisyon satıcıyla, satıcı danışmanı tarafından ev piyasaya çıkmadan yapılan bir kontratla belirleniyor.